Milionerzy bez grosza, czyli czy w Polsce mamy realnie bogatych ludzi?

W Polsce co roku publikuje się listę 100 najbogatszych ludzi w Polsce. Na liście znajdują się milionerzy oraz miliarderzy. Każdy z tych ludzi dysponuje ogromnym majątkiem materialnym w postaci np.: przedsiębiorstw. Wycena przedsiębiorstw dokonywana jest różnymi metodami. Tylko czy rzeczywiście osoba posiadająca w teorii 700mln według rankingu Forbs w praktyce dysponuje choćby 200 mln zł gotówki na koncie do dyspozycji właściciele baz konieczności rozliczania tych pieniędzy w jakikolwiek sposób w firmie? Wiele zamożnych osób kupuje np.: samochody nie z gotówkę a w leasing na firmę. W Polsce ponad 85% nowych samochodów kupowanych jest w leasing, co tak naprawdę pokazuje, że mało którego przedsiębiorcę stać, wyłożyć kilkaset tysięcy złotych gotówką na samochód. Dość często w mediach słyszy się o poważnych problemach finansowych osób, które podobno zarabiały miliony złotych np.: na swojej twórczości. Po czasie okazuje się, że apartamenty, luksusowe mieszkania czy luksusowe samochody kupione były na kredyt lub wzięte w leasing. Okazuje się, że rzekome miliony nigdy nie istniały, a wszystko kręciło się wokół kredytów. Wartość majątków takich osób bardzo często jest wirtualna, ponieważ wyceniana jest na dany dzień i bardzo często nie ma nic wspólnego z realiami. Bogactwo w dzisiejszych czasach kojarzy się społeczeństwu z pieniędzmi i wielkim majątkiem. Niestety dość często wyceniane jest np.: na podstawie kursu akcji. Spadek ceny akcji oznacza spadek wartości przedsiębiorstwa, czyli mniejszy majątek. Czyli czy rzeczywiście właściciele wielkich majątków mają w ręku realne pieniądze, czy tylko wymyślone liczby tworząc z nich bogatych ludzi? W niektórych wywiadach z bardzo zamożnymi ludźmi padają dość zaskakujące odpowiedzi na pytania, jak to jest mieć np.: 700mln zł. Wielu z nich twierdzi, że nie mają takich pieniędzy, a jest to tylko wycena firmy, którą teoretycznie mogliby sprzedać za takie pieniądze.
Oczywiście wyceny są zawsze robione w taki sposób, aby były korzystne dla sprzedającego. Czy ktoś faktycznie byłby w stanie zapłacić tyle, na ile wyceniana jest spółka, nie wie nikt? Jeśli chodzi o gotówkę, to nie dysponują takimi kwotami. Właściciele takich majątków otrzymują co roku część zysków firm, jakie posiadają proporcjonalnie do udziałów. Majątek sam w sobie jest narzędziem, które pozwala zarabiać pieniądze. Wiele wielkich przedsiębiorstw posiada kilku lub kilkunastu udziałowców. Spółki giełdowe emitują akcję, sprzedając udziały w firmie kolejnym inwestorom. W praktyce wygląda to tak, że twórcy czy pomysłodawcy danego projektu mają 20-30% udziałów w spółce. Ich bogactwo zależne jest od wielu ludzi, jak i uwarunkowań rynkowych w danym czasie. Mając gotówkę w kieszeni, wiemy, że to jak ją wydamy, zależy od nas samych. W przypadku przedsiębiorstw trzeba mieć 50% i jeden głos, aby móc samodzielnie decydować o losach spółki. Realnie bogaty człowiek to taki, który mając np.: 700 mln złotych majątku może z dnia na dzień wydać 100 -200 mln złotych na zakup np.: innej firmy bez zaciągania kredytów czy szukania inwestorów. Bogactwo obecnie definiowane jest w sposób, który jest daleki od tego, który nasuwa się każdemu z nas na myśl. Wielkie fortuny szybko się pojawiają i czasami szybko znikają, a tak naprawdę mało to ma wspólnego z fizycznym znikaniem pieniędzy, a bardziej ze znikaniem wirtualnej wartości, które dzisiaj jest, a jutro jej nie ma. Wycena przedsiębiorstwa na podstawie jego przychodów, które się zmieniają, jest budowanie wirtualnej wartości. Wartością w firmie jest to wszystko, co można fizycznie sprzedać, czyli grunty, budynki czy prawa autorskie.

Ocena
antykwariat internetowy leasing firmy outsourcingowe warszawa studia magisterskie lubelskie drewniane place zabaw producent Podręczniki dla szkół Egzaminy maturalne implanty zębów warszawa Odszkodowania powypadkowe Włóczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *