Czym jest doświadczenie zawodowe?

To pytanie pojawia się dość często przy okazji poruszania tematów wynagrodzeń w Polsce. Młodzi ludzie, rozpoczynając dopiero swoją pracę, narzekają, że zarabiają dużo mniej od swoich bardziej doświadczonych kolegów. Słowo doświadczenie wielu osobom kojarzy się ze stażem pracy w danej branży. W rzeczywistości doświadczenie nie jest stażem pracy zapisanym na papierze a umiejętności zdobywane w trakcie wykonywanej pracy. Doświadczony pracownik np.: w branży handlowej to taki, który przerabiał na własnej skórze wiele różnych sytuacji. Mając takie doświadczenie, wie jak postępować z klientem i jak skutecznie rozwiązać problem wynikający ze współpracy. Niedoświadczony pracownik nie wie, czego może się spodziewać i z jakimi sytuacjami może się spotkać. Nie ma takiej cierpliwości i szybko się poddaje w przypadku wystąpienia trudności. Nie posiada wiedzy potrzebnej do rozwiązywania problemów i dopiero pracując, przekonuje się, że ma jeszcze wiele do nauczenia. Pracownicy bez doświadczenie dość często uważają, że robią to samo co doświadczenie, ale za mniejsze pieniądze. Pracownik doświadczony to taki który wie dokładnie, na czym polega wykonywanie konkretnego zawodu i nie wykonuje swojej pracy na podstawie wyobrażeń, a faktów. Doświadczenie to takie praca przy największych projektach w danej branży. Jeśli 5 lat pracowaliśmy, obsługując małe podmioty, to nie możemy przyrównywać swojego doświadczenie do ludzi, którzy przez 2 lata obsługiwali największe podmioty na rynku. To ile lat pracowało się w danym zawodzie, nie ma większego znaczenia w kontekście zdobywanego doświadczenia. Doświadczenie to konkretne umiejętności, które pozwalają wykonywać zlecenia na każdym poziomie.
Inaczej wykonuje się np.: zlecenie budowy domu jednorodzinnego a inaczej budowę 30 piętrowego wieżowca. W jednym i drugim przypadku stosuje się całkowicie inne materiały oraz narzędzia. Techniki pracy są całkiem inne, a problemy, jakie napotyka podczas budowy nieporównywalne w żadnym stopniu. Od stopnia doświadczenia uzależniona jest wysokość wynagrodzenia, jakie osiągamy. Najwięcej płaci się osobom, które są w stanie wykonywać czynności na każdym poziomie trudności. Pracownik taki pozwala firmie wejść na wyższy poziom i móc realizować skomplikowane projekty. Firma zatrudniająca doświadczonych pracowników nie musi się martwić, że coś zostanie źle wykonane lub zepsute. Dlatego też osoby takie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Dlatego też na samym początku swojej ścieżki zawodowej zarabia się najmniej, a najwięcej pod koniec. Jest to normalna kolej rzeczy, która pokazuje, że z upływem lat jesteśmy bogatsi w nowe doświadczenia i jesteśmy więcej warci na rynku pracy nić młodzi specjaliści, którzy dopiero się uczą zawodu. Każdy kiedyś zaczynał i na starcie również nie miał możliwości osiągania dochodów na takim samym poziomie jak doświadczenie koledzy czy koleżanki. Doświadczenie jest zbiorem umiejętności, które zdobywamy przez całe życie. Im więcej umiejętności pozyskaliśmy w swoim życiu, tym większe doświadczenie posiadamy. Miarą doświadczenia jest to, co jesteśmy w stanie zrobić. Doświadczony pracownik to taki, który wie co zrobić, jak zrobić oraz posiada sprawdzoną w praktyce wiedze umożliwiająca wykonanie zadania. Wiedza teoretyczna nie zawsze ma zastosowanie w praktyce, a to właśnie doświadczenie pozwala nam osiągać lepsze rezultaty pracy, bazując na wcześniejszych doświadczeniach prowadzonych na wielu poziomach trudności. Wdrażanie konkretnych działań nie jest zawsze takie proste, jak opisuje się to w podręcznikach czy poradnikach. Dlatego doświadczenie jest niezbędnym elementem w osiąganiu sukcesu.

Ocena
antykwariat internetowy leasing firmy outsourcingowe warszawa studia magisterskie lubelskie drewniane place zabaw producent Podręczniki dla szkół Egzaminy maturalne implanty zębów warszawa Odszkodowania powypadkowe Włóczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *