Celowa optymalizacja podatkowa – czy to pomaga gospodarce?

Każdy człowiek chciałbym płacić jak najniższe podatki lub nie płacić ich wcale. Celowa optymalizacja podatkowa prowadzona jest w Polsce przez osoby najlepiej zarabiające lub wielkie firmy, które kombinują, jak mogą, aby oddać do Państwa jak najmniej. Działania takie nie mają pozytywnego wpływu na rozwój gospodarczy w Polsce. Państwo może rozwijać się tylko dzięki wpływom do budżetu, co przekłada się bezpośrednio na nowe inwestycje. Celowa optymalizacja podatkowa, która hamuje rozwój gospodarczy w Polsce, wynika głównie z faktu budowania przepisów prawa, które można obejść. Zamiast stworzyć system, który uniemożliwi kombinowanie przedsiębiorcom, to tworzy się narzędzia prewencyjne, które mają pokazać, że warto zapłacić podatek. Firmy mają różne sposoby na optymalizację podatkową, a najczęstszą z nich jest tworzenie mechanizmów mających na celu płacenia niewielkich podatków za pomocą np.: rozprowadzania przychodów w formie kosztów na spółki córki, które świadczą jej jakieś usługi. Mechanizmów unikania opodatkowania jest wiele, a najpopularniejsze jest przeniesienie swojej firmy do raju podatkowego i płacenie w nim np.: 10% od dochodu. Zdarzają się także przypadki, w których spółka mająca np.: 50 mln zł przychodu nie osiąga żadnego dochodu, a wykazuje jeszcze stratę. Stratę, która może np.: wynikać z tego, że firma płaci zaprzyjaźnionej firmie za usługi reklamowe 10 razy więcej, niż wynosi stawka rynkowa. Spółka rozprowadziła cały przychód w celu uniknięcia opodatkowania. Wykazywanie strat staje się pomału nowym sposobem unikania opodatkowania. Urząd skarbowy w Polsce nie wpadł jeszcze na ten mechanizm, że można nie płacić wcale podatków we własnym kraju bez konieczności przenoszenia się do rajów podatkowych. Zastanawiające jest to, dlaczego firmy budowlane oficjalnie wykazują stratę, twierdząc, że nic nie zarabiają, a nadal realizują kolejne inwestycje na podobnych stawkach.

Wykazywanie strat to popularna forma niepłacenia podatków w Polsce, której nie da się w żaden sposób podważyć czy zweryfikować. Sposobów optymalizacji podatkowej zmniejszającej do minimum podatek, jaki należy zapłacić, jest plagą wśród średnich i dużych firm. Doganiania mocno rozwiniętych zachodnich sąsiadów wymaga zwiększania wpływów do budżetu Państwa, które będzie mogło realizować coraz większe inwestycje, jednocześnie wpuszczając do obiegu więcej gotówki, co zwiększy konsumpcję, czyli produkcję. Rozwój kraju uzależniony jest od poziomu konsumpcji a żeby wzrastała, to na rynku musi być więcej pieniędzy. Aby firmy mogły więcej płacić, to na rynku muszą być realizowane duże inwestycje państwowe, które napędzają całą gospodarkę. Celowo unikanie płacenia podatków w Polsce jest oznaką patriotyzmu takich osób. Osiąganie wysokich przychodów we własnym kraju i nieoddawanie niewielkiej części na jego rozwój, aby nasza firma mogła zarabiać jeszcze więcej, pokazuje, jak najwięksi przedsiębiorcy w Polsce traktują swój kraj. Narzekają, że Polska nie rozwija się w takim tempie, jak powinna, ponieważ przedsiębiorcy muszą płacić wysokie podatki i ponosić coraz wyższe koszty pracy. Biznes w Polsce wymagał i wymaga od kolejnych rządów zmian, poprawy czy wprowadzania nowych rozwiązań, lecz ze swojej strony nie oferują społeczeństwu za wiele. Obecnie niechęć do płacenia podatków w Polsce przez średni i duży biznes sprawia, że optymalizacja podatkowa prowadzona jest w sposób maksymalny, czyli taki, który sprawi, że podatek, jakie należy odprowadzić do urzędu skarbowego, będzie na poziomie bardzo niskim.

Ocena
antykwariat internetowy leasing firmy outsourcingowe warszawa studia magisterskie lubelskie drewniane place zabaw producent Podręczniki dla szkół Egzaminy maturalne implanty zębów warszawa Odszkodowania powypadkowe Włóczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *